17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle Ünye Devlet Hastanesinde farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
09 Kasım 2023

17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle Ünye Devlet Hastanesinde farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Yenidoğan Ünitesi önünde bir stant oluşturuldu. Stantta yenidoğan ünitesinde görevli doktorlar ve hemşireler tarafından vatandaşların dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimler verildi ve mor renkli kurdele takıldı. Hastane idarecileri ve Prematüre doğup sağlığına kavuşan bebeklerin aileleri de standı ziyaret ederek yapılan çalışmalara destek verdi.

Otuz yedinci gebelik haftasını tamamlamadan dünyaya gelen bebeklerin prematüre olarak tanımlandığını belirten Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Ahmet Ateş; “Dünyada yaklaşık her on bebekten biri prematüre olarak doğmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bebek ölümlerinin en sık nedenini oluşturan prematürelik ile ilgili sorunlara dikkat çekmek ve farkındalığı sürdürmek amacıyla, her yıl 17 Kasım “Dünya Prematüre Günü” olarak kutlanmaktadır. Mor rengin farkındalığında çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve bu konuda toplumsal bilinç oluşturulmaya çalışılmaktadır. Mor renk birçok anlamı yanında, hassasiyet ve istisnai durumun rengidir ki prematüre bebekler için çok uygun bir simgedir. Onlar hassastır, çok kolay incinebilirler ve istisnai bir bakım gerektirirler” dedi.

Prematüreliğin bir hastalık olmadığını belirten Ateş; “Ancak prematüreler uygun kalitede bakım alamazlarsa birçok hastalıkla yaşamak zorunda kalırlar. O nedenle prematüre doğumların mutlaka kaliteli bakım verebilen yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sahip hastanelerde gerçekleşmesi ve yenidoğancıların bakımında olması gereklidir” diye konuştu.

Prematüre doğumlar bebek ölümlerinin en sık nedeni olduğunu belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Sezgin; “Prematüre doğumların yaklaşık %50’sinin nedeni henüz bilinmemektedir. Prematüre doğumlar aileler için ağır bir duygusal yük, toplum için ağır bir ekonomik ve sosyal yük getirdiğinden, onların doğumu kutlanmaz. Çünkü aileler şaşkınlık, tedirginlik, korku, kabullenmeme, isyan, suçluluk, sevgi, umut, bekleyiş gibi karmakarışık duygular içindedir. Amacımız ailelere, topluma sağlıklı, sekelsiz bireyler kazandırmaktır. İşimiz zor, biliyoruz. Ancak, prematüre doğumların azaltılması, her prematürenin yenidoğan yoğun bakım merkezlerinde, bu konuda eğitilmiş deneyimli bir ekip tarafından bakılması, prematürelerin büyüme, gelişme ve sorunlarının taburcu olduktan sonra da takip edilmesi konusunda toplumda farkındalık oluşturabilirsek,  inanın omuzlarımızdaki yük hafifleyecektir. Bu çetrefilli yolda en büyük destekçilerimizin, prematürelerimizin aileleri olduğunu biliyoruz. Hepimizin Dünya Prematüre Günü kutlu olsun, prematürelerimiz sağlıklı ve mutlu olsun” şeklinde açıklamalarda bulundu.