Refakatcilerin Uyması Gereken Kurallar
13 Haziran 2023

Refakatçi Kuralları;

Hastanıza refakatçi gerekiyor ise klinikte refakat formu düzenlenerek refakat kartı verilmektedir.

Refakat kartını hastanede bulunduğunuz sürece üzerinizde taşımanız ve hastanın taburculuk sırasında kartı teslim etmeniz zorunludur.

Hastanıza refakatçi gerekip gerekmediği konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Her hasta için refakatçi bir kişiyle sınırlıdır.

Yoğun Bakım Ünitemizde refakatçi uygulaması yoktur.

Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri özenli kullanmaları gerekir.

Refakatçiler mümkün olduğunca az eşya getirmelidir ve getirmiş oldukları eşyaları odalardaki dolaplara yerleştirmelidir.

Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 23.00 den sonra kapatılması gerekmektedir.

Refakatçilerin hastalarının bakımına sadece doktorun ve hemşirenin izin verdiği ölçüde yardım etmesi beklenmektedir.

Refakatçi değişikliğinin zorunlu olması halinde durumu klinik sorumlu hemşiresine bildirmelidir.

Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını hastane dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir.

Refakatçiler enfeksiyon kontrolü açısından hasta yataklarına oturmamalıdır. Kendi hastalarının bulunduğu oda dışındaki odalara girmemelidir.

Refakatçiler hastane dâhilinde tütün ve alkollü madde kullanmayacaktır.

Refakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek vermemelidir.

Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda hastaya herhangi bir müdahale yapmadan sağlık görevlilerimize haber vermelidirler.